Friday, July 28, 2006

Gtalk Update

Mała liczba osób korzystających z Google Talk jakoś nie przyciska Google do częstego wypuszczania kolejnych dodatków. Release early, release often?

Dziś firma postarała się i wzbogaciła komunikator o kolejne opcje:
- Voice mail: możemy zostawić odbiorcy wiadomość głosową trwającą do 10min.
- File Transfer: łatwe dzielenie się plikami z drugą stroną
- Music Status: wstawianie na nasz status na liście kontaktów tytułu obecnie odtwarzanego kawałka

Nie jest to rewolucja, chociaż wygodny transfer plików na pewno się przyda, a i darmowy voice mail może być atrakcyjny.

Google Talk ma ogromne możliwości, zwłaszcza w połączeniu z innymi serwisami Google (jak na przykład Google for domains, który obecnie testuje i postaram się opisać w niedługiej przyszłości).

Niestety komunikator rozwija się za wolno. Google powinien spoglądać głównie na to co robi Skype.
Po pierwsze i najistotniejsze - wyjście na sieć telefoniczną.

Po drugie umożliwienie rozmów na telefony za prawie darmo.

Po trzecie zasypywanie opcjami dostępu (mam na myśli przyciski na aukcjach ebay, przyciski do umieszczania na stronach a teraz wylew toolbarów) tak, że zadzwonienie do kogoś jest kwestią sekundy). Skype stara się być obecny w każdej aplikacji.

Obecnie wydaje się jakby Google wolało budować własną, odrębną sieć telekomunikacyjną i nie twierdzę, że blokuje im chęci łączenia Gtalk z innymi serwisami i aplikacjami, twierdzę jednak, że przy swoich zasobach i możliwościach niemal zupełni się nie starają. Zainteresowanych dlaczego przegonienie konkurencji w liczbie użytkowników jest ważne w budowaniu sieci odsyłam do prawa Metcalfa.

W Polsce przeszkodą dla rozwoju GTalk jest bez wątpienia gadu gadu, a raczej brak integracji z nim. Właściwie jest to jedyny aspekt dla którego jeszcze nie korzystam tak często z Gtalk.
Możliwe jest połączenie GTalk z GG, ale jest to cholernie niewygodne i zupełnie niepraktyczne. Mam ogromną nadzieję, że niedługo taka możliwość się pojawi, możliwość w postaci prostej, łatwej i przyjemnej integracji (gg jest jedną z pierwszych pozycji na liście programów, których nie znoszę). Fajnie jest porozmawiać z ludźmi "na gadu", ale nie "przez Gadu".
Oczywiście znaczenie Polski dla Google jest marginalne więc pojawienia się tej usługi oczekiwałbym tylko i wyłącznie po niezależnych programistach.

Sam się kiedyś spierałem, że należy się dużo cierpliwości dla programów w etapie Beta. Jednak trudno będzie dla Google oczekiwać dla tej bety jakiejkolwiek przyszłości bez spektakularnych rozwiązań przeganiających konkurencję.

News z Techcrunch

4 Comments:

Anonymous Piotr Konieczny said...

"Music Status: wstawianie na nasz status na liście kontaktów tytułu obecnie odtwarzanego kawałka"

Usuwam wszystkich z listy kontaktów, którzy odważą się na taki krok. Przecież to chore! Żeby mi pikało/popupowało co chwile jak ktoś zmieni status...

Zapomniałeś też wspomnieć, że GTalk nie trzyma wiadomości Offilne. Tzn, jeśli jesteśmy niedostępni i ktoś prześle nam msg, nie otrzymamy jej -- to jest powód, dla którego ja nie korzystam z GTalka - za dużo by mnie omijało.

1:38 PM  
Anonymous bartheq said...

"jeśli jesteśmy niedostępni i ktoś prześle nam msg, nie otrzymamy jej"

nie otrzymamy po wlaczeniu gtalka ale wszystko co zostalo wyslane jak nas nie bylo zapisuje sie w historii na gmailu - sprawdzalem (:

2:44 PM  
Anonymous Anonymous said...

Nie podważam merytorycznej strony artykyłu, ale "W polsce (...)" powinno się zamienić chyba na "W Polsce (...)". :)

9:45 AM  
Blogger Einer said...

thx

7:41 PM  

Post a Comment

<< Home