Tuesday, October 17, 2006

Energia Google.

To co mi sie podoba w tej firmie to z pewnoscia sieganie po nietypowe rozwiazania. Cos co okreslic mozna jako "Think outside the box".

Najwieksze osiagniecia w tym wzgledzie to na pewno infrastruktura google. Wlasnorecznie budowane serwery, system plikow, stawianie na zawodny, ale tani sprzet, i setki innych genialnych pomyslow.

Ostatnim problemem jaki sie pojawil byla energia elektryczna. Firma jest jednym z wiekszych uzytkownikow energii w Kaliforni. Google stara sie po pierwsze zminimalizowac uzycie energii przez komputery. Po drugie stara sie znalezc zrodla tanszej energii.

I tu pojawia sie genialny pomysl. Genialny ze wzgledu na skale. Google ma zamiar pokryc bateriami slonecznymi swoj kampus w Mountain View. Dzieki temu bedzie w stanie wygenerowac energie wystarczajaca do zasilania 1000 domow.

Dzieki temu zredukuje o 30% koniecznosc kupowania enegrii z zewnatrz.

System Size:
1.6 MW
Energy Output:
2,611,719 kWh per year
Savings:
$393,000 + annually
Results:
C02 emissions reduced by 3.6 million pounds/year (equivalent to 4.28 million car miles/year)

Po pierwsze jest to ekologicznie, po drugie przelomowe, bo daje to znak dla innych firm by zastanowily sie nad takim ruchem. Jesli Google moze na tym zyskac to inni tez.

Firma staje sie dzieki temu jednym z promotorow ekologicznej energii. Mam nadzieje, ze za jej przykladem rusza inni.

Na podstawie: Google Blog
A tu maly film na ten temat.

6 Comments:

Anonymous Paweł Rabinek said...

Pomysł wydaje się być świetny. Instalacja paneli nie jest aż taka droga, więc w sumie dziwne, że chyba nie wiele firm wpadło na to wcześniej...

5:55 PM  
Anonymous marcus said...

"Instalacja paneli nie jest aż taka droga".
Stary, o czym ty gadasz. Instalacja paneli jest droga. Inwestycja zwraca sie dopiero po ok. 10 latach.

9:01 PM  
Anonymous Anonymous said...

Z ekologią to to też ma niewiele wspólnego. Koszt wyprodukowania i późniejszej utilzacji takiego panelu nie jest wcale mniejszy od kosztów masowej produkcji tejże energii metodami tradycyjnymi. Ale rozumiem, że słowo ekologia kojarzy się z panelami, wiatrakami. To że to fikcja wiedzą ci co przy tym pracują. To jak dzisiejsze hybrydy, Prius ekologicznie zaczyna się opłacać po około 15latach eksloatacji :-) Czyli chyba tylko w Polsce są takie stare auta.

8:50 AM  
Anonymous marmez said...

Co za pesymiści z niektórych. Takie ogniwa mają 30 lat żywotności (dane ze trony firmy zakładającej to) Tradycyjne metody produkcji energii, czyli kopaliny, w tempie dzisiejszym będą już za ten czas niedostępne. Jak ktoś ma lepsze pomysły na ekologie to poproszę.

Poza tym niezła reklama :)

9:52 AM  
Anonymous Anonymous said...

Kolektory słoneczne służą do podgrzewu wody. Do produkcji prądu używa się baterii słonecznych, a ściślej - ogniw fotowoltaicznych. To częsty błąd.

9:56 AM  
Blogger Einer said...

poprawione anonymous;)

11:20 AM  

Post a Comment

<< Home