Monday, July 31, 2006

Wartość rynkowa

Wartość rynkowa najważniejszych spółek:

From May: eBay (44b) + yHoo (46b) = yBay! (90b) vs goog (117b) Google is 23% larger than yBay!
Today: eBay (34b) + yhoo (36b) = yBay! (70b) vs goog (118b) Google is now 40% larger in market cap than the theoretical yBay!

Według eBayStrategies

Friday, July 28, 2006

Gtalk Update

Mała liczba osób korzystających z Google Talk jakoś nie przyciska Google do częstego wypuszczania kolejnych dodatków. Release early, release often?

Dziś firma postarała się i wzbogaciła komunikator o kolejne opcje:
- Voice mail: możemy zostawić odbiorcy wiadomość głosową trwającą do 10min.
- File Transfer: łatwe dzielenie się plikami z drugą stroną
- Music Status: wstawianie na nasz status na liście kontaktów tytułu obecnie odtwarzanego kawałka

Nie jest to rewolucja, chociaż wygodny transfer plików na pewno się przyda, a i darmowy voice mail może być atrakcyjny.

Google Talk ma ogromne możliwości, zwłaszcza w połączeniu z innymi serwisami Google (jak na przykład Google for domains, który obecnie testuje i postaram się opisać w niedługiej przyszłości).

Niestety komunikator rozwija się za wolno. Google powinien spoglądać głównie na to co robi Skype.
Po pierwsze i najistotniejsze - wyjście na sieć telefoniczną.

Po drugie umożliwienie rozmów na telefony za prawie darmo.

Po trzecie zasypywanie opcjami dostępu (mam na myśli przyciski na aukcjach ebay, przyciski do umieszczania na stronach a teraz wylew toolbarów) tak, że zadzwonienie do kogoś jest kwestią sekundy). Skype stara się być obecny w każdej aplikacji.

Obecnie wydaje się jakby Google wolało budować własną, odrębną sieć telekomunikacyjną i nie twierdzę, że blokuje im chęci łączenia Gtalk z innymi serwisami i aplikacjami, twierdzę jednak, że przy swoich zasobach i możliwościach niemal zupełni się nie starają. Zainteresowanych dlaczego przegonienie konkurencji w liczbie użytkowników jest ważne w budowaniu sieci odsyłam do prawa Metcalfa.

W Polsce przeszkodą dla rozwoju GTalk jest bez wątpienia gadu gadu, a raczej brak integracji z nim. Właściwie jest to jedyny aspekt dla którego jeszcze nie korzystam tak często z Gtalk.
Możliwe jest połączenie GTalk z GG, ale jest to cholernie niewygodne i zupełnie niepraktyczne. Mam ogromną nadzieję, że niedługo taka możliwość się pojawi, możliwość w postaci prostej, łatwej i przyjemnej integracji (gg jest jedną z pierwszych pozycji na liście programów, których nie znoszę). Fajnie jest porozmawiać z ludźmi "na gadu", ale nie "przez Gadu".
Oczywiście znaczenie Polski dla Google jest marginalne więc pojawienia się tej usługi oczekiwałbym tylko i wyłącznie po niezależnych programistach.

Sam się kiedyś spierałem, że należy się dużo cierpliwości dla programów w etapie Beta. Jednak trudno będzie dla Google oczekiwać dla tej bety jakiejkolwiek przyszłości bez spektakularnych rozwiązań przeganiających konkurencję.

News z Techcrunch

Wednesday, July 26, 2006

Czy to już cenzura?

To, że Chiny są cenzurowane wzbudziło wiele hałasu, a czy ktoś dostrzegł, że Polska także?
Google Image Search w wersji polskiej nie mam możliwości wyłączenia filtra cenzurującego treść. Wersja angielska nie stawia w tym względzie przeszkód.
Musimy więc zmienić wpierw ustawienia na angielski a dopiero potem wyłączyć SafeSearch, by mieć dostęp do pełnych wyników.
Czy przyczyna jest taka, że generujemy zbyt dużo ruchu szukając pewnych tematów? (Miejsce nr 9. ale jako pierwszy europejski kraj pod względem ilości wyszukań zapytania "sex".)
Czy może po prostu Google się obawia by nie wzbudzić zawiści takiej jaką odczuwa do tej firmy francuski rząd (chociaż u nich powodem nie jest religia, raczej egocentryzm).
Na pewno niektórych ludzi w rządzie nie zadowala ilościowe porównanie ilości wyszukań na dwa przykładowe tematy.

Ale oczywiście dla bezpieczeństwa załóżmy, że to jedynie coś namieszało się w ustawieniach przeglądarek.

Wednesday, July 19, 2006

Jak działa Google?

Jeśli kiedyś zaciekawiło co się kryje za Google, to polecam przeczytanie tego artykułu. W zarysie opis tego jak powstała architektura największego systemu komputerowego na tej planecie, obsługującego miliony zapytań dziennie, oraz trochę o historii i o kulturze pracy w firmie. Na pewno jeden z ciekawszych artykułów na temat Google w ostatnim czasie.