Monday, August 28, 2006

Google Office

A właściwie Google Apps For Your Domain, ukazał się dziś. W tym momencie jeszcze nie zawiera tylu elementów jak pakiet głównego konkurenta, ale niedługo ma zostać rozbudowany.

Główne zalety tego rozwiązania?

 1. Integracja kilku różnych aplikacji, łatwa wymiana informacji między nimi.
 2. Możliwość użytkowania w kilka osób jednocześnie
 3. Zero kosztów sprzętu i administracji
 4. Prosta budowa aplikacji
 5. Szybkość wdrożenia

Ciekaw jestem jakie zalety widzą w tym zestawie inni użytkownicy, zapraszam więc do komentarzy.

Dużą zaletą jest nieskomplikowana budowa tych aplikacji. Jeśli MS Office wymaga wcześniejszego treningu to w przypadku aplikacji Googla nauka będzie z pewnością szybsza. Nie ma setki niepotrzebnych funkcji.

W chwili obecnej w pakiecie jest:

 • gmail for domains (który w mojej opinii przebija MS Exchange)
 • google talk (w pakiecie z office świetnie się sprawdzi, jeśli dojdą do niego usługi telefoniczne i rozwiną się wokół niego inne zastosowania może stać się najpopularniejszym komunikatorem)
 • google calendar (który na razie jeszcze nie ma wszystkiego tego, co chciałbym w nim mieć, ale już jest liderem)
 • google page creator (który tym razem umożliwia nam tworzenie stron dla naszych domen, a nie dla domeny googlepages.com)

Niedługo prawdopodobnie dołączy:

 • google spreadsheets
 • writely

A ja osobiście chciałbym widzieć w tym zestawie integracje z:

 1. Połączonie z możliwościami smartphonów
 2. Google Bookmarks
 3. Google adwords
 4. Google Drive
 5. API
 6. więcej
 7. więcej

Notka ta jest napisana dość szybko, a same możliwości i zalety są dużo większe. Powiedziałbym nawet, że w końcu w działaniach Google pojawiła się długo oczekiwana synergia.

Niedługo opiszę wszystko dokładniej, jak i osobno Gmail for your domains, w którym kryje się dużo więcej niż na to wygląda.

via:Techcrunch

Friday, August 25, 2006

Gmail Mp3 Player

Odrobine ożywienia na w poczynaniach Google w kierunku muzycznym i ogólnie dźwiękowym.

Amit Agarwal grzebiąc w kodzie Gmail, odkrył funkcję pozwalająca na odtwarzanie przesłanych nam plików mp3 przy użyciu playera z Google Video. Player znajduje się pod adresem: http://mail.google.com/mail/html/audio.swf?audioUrl=MP3_URL

Jeśli za MP3_URL podstawisz adres jakiejkolwiek mp3 na sieci będziesz mógł ją w ten sposób odpalić.

Myślę jednak, że prawdziwym celem tej funkcji nie jest odtwarzanie mp3 a raczej korzystanie z dostępnej od niedawna funkcji VoiceMail w GoogleTalk. Coś w rodzaju automatycznej sekretarki dostępnej z poziomu Gmail a przy tym przybliżenie funkcjonalności GTalk w interface Gmail.

Phillip Lensen postanowił wykorzystać ten odtwarzacz w sposób podobny do usługi ODEO.  Drobny gadżet a daje sporo możliwości użycia.

W związku z usługą Music status odpalono miniserwis Music Trends będący swego rodzaju listą przebojów, w której najpopularniejszy utwór jest ustalany na podstawie tego, co użytkownicy GTalk słuchają. 

Jeśli Google kupi jedną z firm zajmujących się przewidywaniem hitów, i użyje ich technologii do znajdowania podobnych kawałków może odegrać znaczącą rolę na rynku sprzedaży muzyki.

Dodatkowo jeden z redaktorów ZDnet odkrył w tym samym kodzie funkcję wskazującą, że wkrótce może pojawić się możliwość dzwonienia do naszych konatktów z poziomu Gmail, jednak za wcześnie przewidywać w jaki sposób miałoby się to odbywać.

Do innych założeń na tym polu odsyłam w poprzednich postach: Google Music Plan, gTunes Czy Google Music Store