Saturday, February 10, 2007

Fortune 100 Best Companies To Work For 2007

Fortune wybrał Google jako najlepszego pracodawce roku. Z tej okazji magazyn przygotował dość obszerny reportaż na temat kultury firmowej w Google (w wersji polskiej rozpisała się na ten temat gazeta.pl).

Wednesday, February 07, 2007

Epic 2015

Pamiętacie Epic 2014? Futurystyczną prezentacje na temat przyszłości mediów, informacji oraz ludzi w tym wszystkim? Dużą rolę w tej wizji zajmowało Google.

Teraz pojawiła się nowa wersja, Epic 2015. Moim zdaniem, jeszcze lepsza i bardziej zaskakująca. Bardzo inspirująca. Warto zobaczyć.

Friday, February 02, 2007

Masterplan

"Masterplan:about the power of Google" to zręcznie ujęta w animowanej formie, wizualizacja lęków o prywatność. Szkoda, że obrywa się w ten sposób Google. Jak na razie firma jeszcze nie daje powodów do traktowania jej jako wielkiego brata. Nikt z Google nie czyta mojej poczty, nikt nie poświęca mi specjalnie większej uwagi niż milionom innych użytkowników, którzy są zadowoleni z nieinwazyjnego sposobu obchodzenia się z ich prywatnością.

Film jest dość krytyczny i stara się trzymać głównie negatywnych faktów. Jednostronne spojrzenie na sytuację, bez wgłębiania się, bez dowodów. Do tego nakręcony w taki sposób by potęgować atmosferę zagrożenia. Nie zdziwie się gdy poderwie nową rzeszę przeciwników Google.

Jeśli zaś się zastanowić to film ten powinien raczej zwracać uwagę na to, że takie samo jak przedstawione w nim niebezpieczeństwo stanowi cały przemysł IT. To samo co osiąga Google przy pomocy swojej technologii może osiągnąć każda niemoralna firma działająca w branży spyware. To samo może osiągnąć Microsoft przez Windowsa.

Inna kwestia, której zdaje się wiele osób, w tym autorzy filmu, nie rozumieją, to to, że biznes model "będziemy panować nad światem" nie jest jedynym możliwym w wypadku korporacji. Jak już pokazano firmy mogą działać odpowiedzialnie, bardziej na zasadzie partnerstwa niż chęci władzy, zysku i kontroli. I o to chodzi w innowacyjnej firmie. O to by wychodzić poza zwykłe ramu, poza sztywne standardy.

Oczywiście obecnie Google powoli robi się za duży na takie działanie. Ale pozostaje mieć wiarę, że zatrudnianie najlepszych z najlepszych zaoowocuję utrzymaniem otwartej na innowację kultury pracy.

Najlepsze efekty powstają zawsze w wyniku współpracy obu stron, a nie dominacji jednej nad drugą.