Tuesday, February 14, 2006

"Domains for Gmail" oraz "Gmail + Google Talk" a biznes.

Chciałem opisać połączenie Google Talk z Gmail, oraz nowy program Domains for Gmail osobno, ale wpisują się one w jeden schemat więc pozwole sobię to połączyć.

Dla tych którzy mają konta Gmail (i zmienią język na angielski) dostępna jest możliwość używania naszego ekranu poczty do rozmowy na żywo z innymi użytkownikami. Tuż pod okienkiem labels pojawia się teraz okienko "Quick contacts", które jest ajax'ową wersją komunikatora Google. Nie używam za często tego komunikatora, głównie dlatego, że większość ludzi, których znam posługuje się fatalnym programem Gadu-Gadu, i, nie chcąc pozostać odciętym od świata, jestem zmuszony także z niego korzystać. I teraz wielki plus dla Google, ponieważ:
1. Połączył w jednym miejscu poczte z komunikatorem
2. Google talk jest możliwe do połączenia z innymi jabberowymi komunikatorami
3. Jeśliby pokombinować to można też połączyć gTalk z GG, MSN, AIM itd.
4. Archiwum naszych dyskusji jest przechowywane na naszym koncie Gmail.

Są też ofiary, przynajmniej na dłuższą metę. W tej chwili dostrzegam dwie firmy, którym Google przeszkodziło. Niedawno głośno było o Gtalkr, serwisie umożliwiającym obsługę Google Talk z poziomu flashowej aplikacji na www. Mimo, że Gtalkr rozwija się i stara się na własną ręke zintegrować pod swoim dachem różne usługi Google z innymi aplikacjami web 2.0 to właśnie teraz ujawnia się jak delikatny jest ich model. Jeden ruch ze strony Google może go przekreślić (podobnie jak w przypadku serwisów opartych na Gmaps).
Także 37signals, autor dość popularnych (lecz raczej nie u nas) aplikacji Basecamp, Ta-da list, Backpack, szykujący się do wydania nowego programu Campfire, mającego być wygodnym chatem dla firm musi być niemile zaskoczony nową konkurencją.
I tu wchodzi element business 2 business, na który Google rusza z kolejnym projektem.

Domains for Gmail ma być otwarciem Gmail'a na użytkowników biznesowych. Gmail ma w tym wypadku być dostępny dla firm, chcących używać systemu mailowego google, ale pod własną domeną. Google zapewnia miejsce, obsługe i prawdopodobnie wszystko co jest dostępne dla zwykłego użytkownika. Obecnie trwają zapisy do testowania wersji beta. Nie wiadomo jeszcze, czy konta te będą zawierały reklamy adSense. Prawdopodobnie tak. Będzie to dowód na to, że linki umieszczane przy treści naszych emaili są na tyle opłacalne by dać możliwości Gmail (w tym ponad 2gb pojemności) dla firm.

Zastanawiam się jak na tym ucierpi rynek dostawców hostingu, największa w Polsce firma hostingowa, home.pl, oraz tysiące innych drobnych dostawców na świecie, prawdopodobnie nie przewidziało, że może być zmuszona do konkurowania z Google. Być może komercyjne konta emailowe dla firm niedługo znikną z ofert tych firm. Oczywiście wiele firm, zwłaszcza tych dużych nigdy nie pozwoli sobie na korzystanie z takiego rozwiązania, ale i podobnie nie skorzystałyby one z firm hostingowych. Jest to uderzenie na sektor małych i średnich przedsiębiorstw.

I tu jeszcze uzupełnienie o kolejny kierunek.
Jeśli integracja się dopełni, konta dla firm w gmail zostaną zintegrowane z gTalk, a firmy masowo skorzystają z "Domains for Gmail", to otworzy to drogę dla tego programu jako wiodącego komunikatora dla biznesu. No i oczywiście nie zapominajmy, że Google Talk oferuje połączenie głosowe. Skype, nawet po przejąciu przez eBay nie będzie miał takiej promocji wśród użytkowników biznesowych. Tym bardziej jeśli Google rozbuduje kiedyś swój komunikator o wyjście na numery telefoniczne.

A gdy już na firmowych komputerach okno przeglądarki będzie nieustannie otwarte na stronie Gmail, wstawienie, i rozpropagowanie tam kalendarza oraz innych usług zbliżonych do microsoftowego Outlook'a nie będzie stanowiło problemu.

4 Comments:

Anonymous Anonymous said...

Tylko czy firmy się zgodzą oddać swoją "prywatność" po to by używać Gmail'a? Nie sądzę. Podobnie będzie z użytkownikami. Jak tylko będą bardziej świadomi faktu, ile Google może o nich wiedzieć to będą powoli rezygnować z ich usług.

8:59 PM  
Blogger Unknown said...

Ja mimo utraty prywatności na rzecz konta gmail czuje się dość anonimowy wśród milionów innych użytkowników. Małe i średnie firmy też się mogą tak czuć i z pewnością skorzystają z oferty google.

12:21 AM  
Anonymous Anonymous said...

ja uważam, że gmail to carnivore rządu amerykańskiego w nowej szafie.
po co mielic calosc ruchu jak userzy przyjda sami do ciebie i sami zostawia informacje u ciebie..

pozdrawiam serdecznie.

10:21 PM  
Anonymous Anonymous said...

Pozwolę się odnieść do fragmentu odnośnie home.pl.

Nie sądzę, aby h. na tym szczególnie ucierpiał.
Po pierwsze, dla wiekszosci klientów najważniejsza jest jakość obsługi i jej szybkość. To, ze zaplaca 100 czy 200 dolarów, nie jest dla nich tak wielkim problemem. Google nie zapewni wysokiej jakosci obslugi, chocby ze wzgledu na ilosc potencjalnych klientow.

Po drugie, bariera jezykowa jest duzym problemem.

Po trzecie, home ma niezle napisany webmail i panel, ktory niewiele ustepuje Gmailowi.

Tyle moich przemyslen. Zgodze sie natomiast z faktem, ze google chce wejsc i to mocno w rynek hostingu:
http://private.hell.to/?p=200

1:50 AM  

Post a Comment

<< Home